Igaüks meist on korra elus kindlasti mõelnud, kuidas ma saaks oma elu paremaks muuta? Millised on need nipid, mis aitavad vaimset tervist hoida? Millega ma saaks sisustada oma vaba aega, et see oleks kvaliteetne ja kasulik just iseenda jaoks?
Selle teekonda alustamine võib tunda keeruline ja väljakutseid täis, aga Sa oled õigel teel, sest sa oled siin ning tegid esimese sammu õnnelikuma aja poole.
Miks puhkus on vajalik?
Me kõik oleme harjunud sellega, et tuleb kõvasti tööd teha, et saavutada oma püstitatud eesmärke. Kuid tihtipeale inimesed ei tea, kuidas tuleb viisil puhata või üldse unustavad puhata ehk tänu sellele elu muutub tasakaalustamatuks ja argielu tegevused muutuvad tüütuks.
Puhkuse ajal inimene taastab oma energiat, Sinu keha ja meel rahunevad ning stressitase langeb. Samamoodi on ka Sinu “sotsiaalse patareiga”– kui sa oled kogu aeg ümbritsetud teiste inimestega, suhtled ülipalju, siis koju jõudes Sa tunned ennast nii tühjana, et ei jaksa endale isegi õhtusöögi valmistada või meiki maha võtta. Nii et hoolitseda tuleb esialgu enda eest, mitte teistest ning ära unusta anda endale piisavalt vaba aega.
Kahjulikud tegevused puhkusel
Igal medalil on kaks külge nii ka puhkusel on kaks poolt ning üks neist on kahjulik. Mida täpsemalt ma mõtlen selle all?
Oletame, et sul on vaba reedeõhtu ja Sa tahaksid kvaliteetselt oma vaba aega sisustada- kirjutad sõbrannadele ja lähete klubisse või peole. Ühelt poolt on ju hea, et lähed sõbrannadega välja, saad oma sotsiaalseid oskuseid arendada ja tutvusi luua, aga teiselt poolt- Sa rikud oma tervist.
Kindlast peoga käib kaasas alkohol, üpris palju kiirtoitu ja muid asju. Tuled koju hilja või hommiku poole ja tulebki välja, et sa ei jõudnud puhata, kuna terve öö Sinu aju tegi tööd. Ja kindlasti hommikul Sul on peavalu, halb enesetunne ja pohmell.
Kuid on ka teisi asju, mis kahjustavad sinu puhkust. Näiteks terve päev seriaalide/ filmide vaatamine. Jah, võib tunda, mis selles kahjulikut on? Aga tegelikult tõesti on ehk terve päev Sa lamad oma voodis või istud diivani peal selle asemel, et liikuda. Sööd palju krõpse või popkorni, jood karastusjooke. Peale seda Sa avastad, et kell on juba 2:30 öösel ja peaks magama minema, aga ei saa, sest uni ei tule peale. Ja terve öö surfad netis või jätkad seriaali vaatamist. Siit tuleb ka puudulik uni või vastupidi, üleliigne uni. Tagajärjeks on aga see, et Sinu keha ei jõua taastuda ja ajus toimub täielik error. Sel hetkel Sa absoluutselt ei mõista kes ja kus Sa oled. Tegelikult, kõik need tegevused on täiesti normaalsed ja vajalikud, aga äärmus pole ka kasulik ning igal asjal tuleb tasakaal leida.
Terve Elu Keskus on öelnud, et kõige aktiivsemalt kasutavad internetti 16–24 aastased ning neist 96% teeb seda mitu korda päevas. Näiteks ekraani vaatamine enne magamaminekut võib halvendada une kvaliteeti. See aga omakorda mõjutab üldist tervist ja Sinu heaolu.
Olulised tegevused
Kindlasti oled kuulnud, et pead palju värskes õhus liikuma. Aga tead, see ongi tõsi, just see tegevus aitab mind keerulistel aegadel. Jalutuskäigu ajal Sul on mitu võimalust, näiteks võid muusikat kuulata ja nautida ilma või olla oma mõtetes ja analüüsida elus toimuvaid asju. Aga miks mitte lihtsalt istuda pargis ja mõelda looduse ilust ja olla tänulik oma elu eest? Sa võid ka väikest jooksutrenni teha, kõik on Sinu käes. Sellel ajal negatiivsed mõtted lähevad korraks eemale ja tunned ennast õnnelikuna. Tervisekassa on kirjutanud sellest ühe hea ja põhjalikku artikli, mis räägib liikumise vajalikkusest.
Lisaks liikumisele võib ju alati enda hobidega tegeleda, mis muudavad Su meeleolu paremaks. Näiteks isiklikult mulle meeldib numbrite järgi maalida ja erinevaid audioraamatuid kuulata. See aitab keskenduda ja olla hetkes, mitte homses ülikooli tegevustes või kuskil mujal.
Veel üks mõte, mida ma olen hiljuti kuulnud oma tuttavalt- uudista oma linna erinevad paigad. Võid arvata, et “noh, mida ma ei ole Tallinnas näinud, ma olen terve elu elanud siin”. Kuid ma usun, et ka linna sees leidub kasvõi üks koht, kus sa pole veel käinud. See on hea võimalus saada uusi emotsioone ja kes teab, äkki just sellest saab Sinu uus lemmikkoht? Vahet ei ole, kas see on mõni väike kohvik, ilus park või miks mitte ka mahajäetud hoone? Kui Sa ise tunned, et see on õige koht, siis miks mitte?
Milline on pikaajaline mõju kvaliteetselt veedetud ajal
Kui inimene pidevalt ja kvaliteetselt puhkab, siis tal palju energiat ja ressursi. Välja puhanud inimesel on palju lihtsam uut informatsiooni vastu võtta ja olla produktiivne igas elu aspektis. Samamoodi võib märgata, et muutuvad ka suhted teiste inimestega. Võivad ka tekkida uued tutvused või hoopis hobid, mis tekitavad ainult positiivseid emotsioone. Sa hakkad märkama palju rohkem positiivseid asju ja vähem negatiivseid. Ei pööra üldse tähelepanu väikestele mõttetutele asjadele või kuulujuttudele. Hindad rohkem inimesi oma ümber, hoolid nendest ning ka nemad teevad samamoodi
Lõpetuseks ütlen Sulle, et järgmine kord lihtsalt mine õue ja mõtle, mida sa saad täna kasulikku teha. Kõik me kusagilt alustame ja teeme vigu, aga kõige olulisem, et Sinu sees oleks soov midagi muuta. Ära karda proovida uusi asju ja astuda välja oma mugavustsoonist. Võta aega iseenda ja oma unistuste jaoks ning usalda, et suudad muuta oma elu paremaks. Sinu võimuses on enda õnne loomine ning iga päev on võimalus astuda samm lähemale sellele, kes sa tegelikult olla soovid. Just sellel hetkel Sa teed oma teist sammu.