Ärevus on kimbutanud nii mõndagi meist ja mitte harva. Tihti aga ei tea me, mida teha. On mõtted terapeudi või noortearsti juurde minekust, kuid paljud arvavad, et ärevus pole piisav põhjus neid tülitamaks. Nii see kindlasti pole. Kui tunned, et järgmistest nõuannetest, mis sulle soovitame, abi ei ole, siis soovitame pöörduda siiski spetsialisti poole. Ärevuse teemadel spetsialistiks saan soovitada sulle Ants Rootslast. Meie Sage’i meeskonnas tutvuste hulgas on kogemus temaga. Tagasiside oli ääretult positiivne ja tuttav sai oma ärevusest võitu. Kuid enne spetsialisti juurde pöördumist võid proovida järgmisi tegevusi.
5 meele harjutus
5 meele harjutus on üli populaarne ja võib-olla sulle isegi tuttav. Harjutuse fenomen peitub selles, et seda saab teha absoluutselt igal pool ja igal ajal. Saad toimida järgmiselt:
Kui ärevusehoog sind kimbutab, siis…
- loetle 5 asja, mida sa parasjagu näed
- loetle 4 asja, mida sa parasjagu kuuled
- loetle 3 asja, mida sa parasjagu puudutad
- loetle 2 asja, mida sa parasjagu haistad
- ja proovi nimetada maitset, mida parasjagu tunned
Võid loetleda mõtteis, sõbrale või valjuhäälselt iseendale. Võid üles kirjutada, võid laulda neist asjaest. Tee nii nagu sulle kõige paremini sobib.
Kuidas see sind aitab? Selle harjutuse otsene eesmärk on meelte segamine. See paneb su mõtlema koheselt millelegi muule, kui oma ärevusmõtetele. Tähelepanu kõrvale juhtimine on väga tõhus ärevuse peletamise viis.
Ärevus → elevus
Tihti nipp, mida ma ise kasutan on ärevuse ümber mõtestamine. Saad mõelda, et ärevus on kehale sama tunne, mis on elevus. Tihti just avalikul esinemisel tekib suur ärevus, mille võib ümber mõtestada elevuseks. Miks? Sest elevusel on palju positiivsem alatoon, kui ärevusel. Ärevus on ka puhtalt mõtlemises kinni ju tegelikult. Tuleks suunata oma mõtted positiivsele alatoonile. Kui keegi on elevil, siis seda vaadatakse pigem positiivselt meelestatult. Kui aga kurdetakse ärevuse üle, siis kiputakse kohe mingit abi pakkuma ja võetakse seda pigem suure probleemina. Ma ei ütle siin, et ärevus pole probleem. Kuid selle mõtlemine halvaks, on probleem.
Seega püüa järgmine kord oma ärevust tõlgendada, kui elevust.
Teiste arvamus kui olematu probleem
Kui sind kimbutab ärevus, mis on tingitud hirmust teiste inimeste arvamusest sinu kohta, siis saan sulle öelda suhteliselt kentsaka tõe. Kõik inimesed on nii egotsentrilised, et see, mida keegi teine kannab, ütleb või teeb, ei saa neile rohkem korda minna, kui nende oma riietus või olmeprobleemid. Lihtsamalt öeldes, neid ei huvita! Paraku.
Jah on ka inimesi, kes teisi kritiseerivad päevast päeva, aga tead keda nad kritiseerivad? Endast paremaid, edukamaid, ilusamaid ja saledamaid. Ükski terve edukas ja muul moel tubli inimene ei kritiseeri neid, kes on nendest kehvemas seisus. Miks? Sest nende huvi on nende enda tee, enda rada, mida käia. Neil küünilistel teiste elu kriitikutel pole oma elus lihtsalt seda rada, seega parastavad nad teiste omi.
Hea video, mis seletab sulle täpsemalt lahti, miks ei pea sa teiste arvamusele tähele panu juhtima saad vaadata Youtubest alloleval lingil.
Reasons Not to Worry What Others Think
Muuda keskkonda
Ärevus võib tekkida ka sellest, et oled kaua olnud selle koha peal, kus oled olnud. Kui oled pikalt toas aega veetnud, proovi minna õue ja vastupidi. Võid proovida minna jalutuskäigule või rattaga sõitma. Kui ärevus on aga suurem ja pikaajalisem ning seda just keskkonna tõttu, siis võid mõelda suuremalt oma elu keskkonna peale.
Eestis on näiteks palju inimesi, kellel on konstantne ärevus, sest Eestis on väga vähe päikesepaistet, vähe sooja temperatuuri ja seetõttu suhteliselt pinges inimesed. See kõik tekitab pikas perspektiivis ärevust, mistõttu on osad meist otsustanud täieliku kannapöörde keskkonnaga teha ning kolinud mõnda soojemasse paika, näiteks Indoneesiasse või Austraaliasse.
Tunneta sinagi ära, millest võib su ärevus pärineda. Võib-olla on see just keskkonnast tingitud.
Kas sul on üldine elurütm kontrolli all?
Üldiselt inimesed ei seosta meie igapäevaseid harjumusi ärevusega, kuid just need võivad olla kurjajuureks! Füüsiliselt ja vaimselt tervel inimesel peaks olema tasakaal elus. Ärevus on ju tegelikult lihtsalt keha ja vaimu stressiseisund. Keha on stressis, kui tal ei ole mugav. Mõned tegurid aga loovad selle eelduse, et aegamisi hakkab keha end pidevalt ebamugavalt tundma. Vaata üle, kas mõni allolevast loetelust on sinu elus kontrolli alt väljas?
- keha vajaks ööpäevas 8-9h und
- tervislik toitumine hoiab keha erksana ja tegusana
- igapäevaselt tuleks tarbida piisavalt vedelikke, eelistatult vett
- suhted kaaslaste ja lähedastega on korras
- alkohol, narkootikumid, nikotiin ja muud meelemürgid aitavad kaasa igapäevase ärevuse tekkele
Saad lugeda täpsemalt lisaks Virtuaalkliiniku koduleheküljel.
Jaga oma muret
Paljud, kes igapäevaselt ärevusega võitlevad, soovitavad rääkida sõbra või lähedasega. Sa võid kurta oma muret, aga ka lihtsalt rääkida tunnetest ärevuse ajal. Sõbra hääl ja toetus aitavad sul peletada mõtteid, et oled selles üksi.
Teinekord ei pea sõbraga üldse rääkima oma ärevusest, võid talle lihtsalt helistada ja rääkida millest iganes. See aitab sul mõtted ärevusest ja sellest, mis seda tekitas, eemale saada. Kui sa ei ole helistaja tüüpi, siis ehk on võimalik teil kokku saada või häälsõnumeid vahetada. Püüa saada kontakt lähedase või sõbraga!
Keha ja vaimu tasakaalu viimine
Parimad viisid keha ja vaimu tasakaalu viia on jooga harrastamine, meditatsioon ja sportimine. Kõigil kolmel juhul keskendu 100% sellele, mida teed. Jälgi oma hingamist, oma lihaste liikumist. Meditatsiooni puhul püüa maksimaalselt oma mõtteid kontrollida. See on kusjuures kõige raskem mulle endale. Mõtete kontrollimine. Mida mina kasutan kontrollimiseks on mingi konkreetne sõna, mida kasutan, kui mõtted hakkavad negatiivseks kiskuma. Näiteks valin sõna kotkas. Iga kord, kui meditatsiooni ajal negatiivsed mõtted kimbutama hakkavad, siis korrutan mõtteis vähemalt 8 korda kotkas, kotkas, kotkas…Mu negatiivsed mõtted on seega kohe häiritud.Oluline on, et keskendud oma tegevusele. See on peamine, mis aitab ärevust eemale lükata.
Meditasiooni alla saab liigitada ka hingamisharjutused. Need on alati need harjutused, mis kõrvaltvaatajale tunduvad väga utoopiliste harjutustena. Suhtumine on alati enne proovimist umbes selline, et ainult opakad tegelevad sellega, mul oli ka. Aga tead, proovi ära ja sa üllatud tõsiselt! Need harjutused suudavad su panna tundma emotsioone, mida sa oled kaua alla surunud, või ei teadnud, et sinus need isegi on.
Kui oled segaduses, et kuidas sa täpselt alustama peaksid või üldse hingamisharjutusi läbi viima, siis otsi Youtubest vastavaid videoid. Võid otsingumootorisse sisestada näiteks “Guided breathing session”.
Annan sulle ühe väga hea video, millest saaksid alustada.
Shamanic Breathing I 3 Rounds I I Guided Breathing
Üks hea raamat hingamisest on ka motivatsioonikõneleja Wim Hofi raamat “Wim Hofi meetod”.
Puudutus
Siin on kaks mõtet peidus. Paljudel aitab ärevuse saabudes puudutus. Nad katsuvad mingit eset ja teadvustavad seda tunnetust. Näiteks on võimalus panna labakäsi vastu seina, tunnetada materjale ja lasta see lihtsalt peast läbi. Kas seina on kaetud tapeediga, on see värvitud, on see krohvitud. Keskendu korra ja lase see mõtteist läbi. See aitab inimesel reaalsusesse tulla, tunnetada keskkonda enda ümber ja ei lase mõtteid uitama.
Teine viis on see, et lase kellelgi ennast puudutada. Võib-olla on sul mingi kindel koht kehas, kus sulle puudutused väga meeldivad. Minul aitab ärevate mõtete, halva tuju ja kurbuse vastu see, kui minu selga puudutatakse. Üldjuhul konkreetselt südame taga seljal olevat selja keskosa. Toimib ka lihtsalt käe hoidmine, kuid parem on silitus või masserimine.
Külm dušš
Külma duši all paar kuni 3 minutit veeta aitab teil parandada vereringet. See tähendab seda, et kehas hakkab kiiremini värske veri voolama. Kuna ärevus tõstab teie vererõhku, siis teoreetiliselt saate ärevust maandada külma dušiga, kuna see alandab teie keha temperatuuri. See on meetod, mis ei toimi kõigi peal, kuid see on kindlasti meetod, mida tasub proovida. Üldiselt külma duši all paar korda päevas käimine aitab kaasa tugevamale tervisele ja immuunsussüsteemile ning kurja see su kehale kindlasti ei tee. Tunneta oma piire.
NB! Ära hoia oma pead külma vee all, see põhjusta peavalu ning tekitab kehale lisastressi.
Leia endale oma! Saad rohkem ärevusest ja selle leevendamisest lugeda Peaasi koduleheküljelt.